20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Rozczarowanie Ukraińców rosnące wobec Zełenskiego. „Jest coraz bardziej autorytarny”

Rozczarowanie Ukraińców rosnące wobec Zełenskiego. „Jest coraz bardziej autorytarny”

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii sprawdził, jak obecnie Ukraińcy oceniają stan demokracji w kraju. Po pięciu latach rządów jego bilans w tej kwestii jest negatywny. Według 43 proc. ankietowanych, stan demokracji na Ukrainie znacząco się pogorszył.

Co ciekawe, zaledwie 11 proc. respondentów upatruje powodów tej sytuacji w rosyjskiej agresji. Natomiast aż 28 proc. osób oceniło, że odpowiedzialność za ograniczenia praw i wolności obywatelskich ponoszą obecne władze. Pozostali, czyli około 60 proc., równo dzielą winę pomiędzy obecną władzę a politykę Włodzimierza Zełenskiego.

Ukraiński prezydent również nie jest najlepiej oceniany. Połowa Ukraińców uważa, że Włodzimierz Zełenski nie dotrzymał swoich przedwyborczych obietnic. Przeciwnego zdania jest zaledwie 18 proc. badanych. Jako powód podawana jest nie kwestia inwazji Rosji na Ukrainę, a otoczenie przywódcy skorumpowanymi politykami i urzędnikami.

Ołeksij Honczarenko, deputowany Rady Najwyższej i jeden z liderów frakcji Europejska Solidarność, przyznał w rozmowie, że obecny ukraiński przywódca staje się coraz bardziej autorytarny. Jako przykład podał sytuację w mediach, zdecydowana większość z nich jest obecnie pod kontrolą ukraińskich władz.

Demokracja w Ukrainie kuleje? Rola instytucji państwowych, parlamentu i samorządów została istotnie ograniczona. Cała władza de facto znajduje się obecnie w rękach prezydenta. Polityk dodaje, że zachowanie demokracji jest jedynym sposobem na wygraną wojny. Jednocześnie ogromna część ekspertów zwraca uwagę na fakt, że w czasach wojny bardzo trudno jest zachować standardy demokracji.

Mamy ogromne problemy ze skorumpowanym sądownictwem, organami ścigania i wieloma instytucjami państwowymi. Naukowcy ukraińscy nieraz nazywają naszą demokrację „hybrydową” – ocenił Włodzimierz Fesenko, ukraiński politolog.