21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Tajemnicza struktura znaleziona na terenie budowy. Władze podejmują działania

Tajemnicza struktura znaleziona na terenie budowy. Władze podejmują działania

„Jest to wyjątkowe odkrycie o szczególnym znaczeniu” – powiedziała minister kultury Grecji Lina Mendoni, dodając, że jest to też na Krecie.

Póki co jego przeznaczenie pozostaje zagadką, ale pojawiły się pierwsze podejrzenia na ten temat. Odkrycie to już teraz może wiele zmienić.

Niezwykłe odkrycie na Krecie. Monumentalna budowla zadziwia badaczy

Odkryty w Grecji relikt w kształcie okręgu jest słusznych rozmiarów – . Według wstępnych ustaleń jest to pozostałość w dodatku jedyna w swoim rodzaju, bo do tej pory nie znaleziono nigdzie jej odpowiednika.

Do ujawnienia budowli doszło podczas przygotowywania terenu pod budowę lotniska i prowadzenia w związku z tym wykopalisk archeologicznych. Stanowisko założono na wzgórzu Papoura w pobliżu Kastelli na Krecie.

, zanim ruszą dalsze prace przy budowie lotniska. Odkrycie zagadkowej budowli może wiele zmienić w kwestii planowanej inwestycji, ale także stać się nową ważną atrakcją regionu.

Stanowisko archeologiczne w Grecji ujawnia budowlę z czasów kultury minojskiej

Otoczona ośmioma schodkowymi ścianami o wysokości do 1,7 metra wewnętrzna konstrukcja została podzielona na mniejsze, połączone ze sobą przestrzenie i mogła być osłonięta stożkowym dachem.

Okrągła kamienna budowla jest według ministerstwa kultury niezwykła – w środku ma osiem „niemal labiryntowych” pierścieni połączonych małymi otworami.

i kwitła na Krecie od ok. 3000 do około 1200 r. p.n.e. Jej wpływy odczuwalne były silnie także w innych miejscach, sięgały m.in. Grecji kontynentalnej oraz wschodnich wybrzeży Sycylii.

Zagadkowa budowla odkryta w Grecji. Co dalej z międzynarodowym lotniskiem na Krecie?

Ministerstwo kultury Grecji podało w oświadczeniu, że , w miejscu, gdzie miała nastać instalacja radaru, a także w okolicy obszaru przeznaczonego pierwotnie na budowę pasa startowego nowego międzynarodowego lotniska na wyspie.

Rząd Grecji zwołał w związku z niezwykłym znaleziskiem naradę. Konstrukcja może bowiem znacząco wpłynąć na budowę lotniska, a nawet na całkowite przemodelowanie inwestycji, której łączna suma to 850 milionów euro.

Na ten moment AFP podaje, że z pewnością konieczne będzie przeniesienie miejsca instalacji radaru. Zabytek ma zyskać odpowiednią ochronę.

Zagadkowa budowla zostanie teraz poddana szeroko zakrojonym badaniom, m.in. archeologicznym.

Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

  • I zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!