20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Dyplomatyczne napięcie między Rosją a Ukrainą: Putin stawia ultimatum, USA odpowiada stanowczo. Sytuacja bez złudzeń.

Dyplomatyczne napięcie między Rosją a Ukrainą: Putin stawia ultimatum, USA odpowiada stanowczo. Sytuacja bez złudzeń.

Zachód ignoruje nasze interesy, zabrania Kijowowi negocjacji i cały czas obłudnie nawołuje nas do jakichś rozmów. Wygląda to po prostu idiotycznie: z jednej strony zabrania się im z nami negocjować, ale nawołują nas do negocjacji i jednocześnie dają do zrozumienia, że nie negocjujemy. Nonsens – przekonywał w piątek Rosji podczas piątkowego spotkania z kierownictwem rosyjskiego resortu dyplomacji. – Jesteśmy gotowi nawet jutro zasiąść do stołu negocjacyjnego.

Rozumiemy jednocześnie wyjątkowość sytuacji prawnej, ale tam są legalne władze, nawet zgodne z Konstytucją, jest z kim negocjować. Proszę, jesteśmy gotowi. Nasze warunki rozpoczęcia takiej rozmowy są proste – podkreślił. Jak dodał, „należy całkowicie wycofać wojska ukraińskie z Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodów hersońskiego i zaporoskiego”.

Władimir Putin stawia ultimatum. Mówi, od czego „zależy przyszłe istnienie Ukrainy”

Gdy tylko w Kijowie zadeklarują, że są gotowi na taką decyzję i rozpoczną realne wycofywanie z tych rejonów, a także oficjalnie powiadomią o rezygnacji z planów wstąpienia do NATO, nasza strona natychmiast, dosłownie w tej samej minucie, zastosuje się do rozkazu zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji. Powtarzam: zrobimy to natychmiast. Naturalnie jednocześnie gwarantujemy swobodne i bezpieczne wycofanie ukraińskich jednostek i formacji – zadeklarował Władimir Putin.

Chcielibyśmy oczywiście oczekiwać, że taka decyzja o wycofaniu wojsk, o statusie neutralnym i rozpoczęciu dialogu z Rosją, od którego zależy przyszłe istnienie Ukrainy, zostanie podjęta niezależnie w Kijowie, bazując na panujących realiach i kierując się autentycznymi interesami narodowymi narodu ukraińskiego, a nie według zachodnich porządków, choć są co do tego oczywiście duże wątpliwości – stwierdził polityk.

„Próba Putina, który zaplanował, przygotował i przeprowadził wraz ze swoimi wspólnikami największą agresję zbrojną w Europie od czasów II wojny światowej, zaprezentowania się jako rozjemcy i przedstawienia możliwości zakończenia rozpoczętej przez siebie wojny, która podważa podstawy międzynarodowego porządku prawnego i Kartę Narodów Zjednoczonych, jest absurdalna” – komentowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Putin nie szuka pokoju, on dąży do podziału świata” – dodano.

Sekretarz obrony USA: Putin może zakończyć tę wojnę już dziś

Wiadomo, że Putin okupuje, nielegalnie okupuje suwerenne terytorium Ukrainy. Nie ma on możliwości dyktowania Ukrainie, co ma zrobić, aby zaprowadzić pokój. (…) Nie chcemy, aby przywódca jednego kraju mógł obudzić się pewnego dnia i zdecydować, że chce znieść granice i zaanektować terytorium swojego sąsiada. To nie jest świat, w jakim ktokolwiek z nas chciałby żyć. I dlatego myślę, że on nie jest stanie dyktować Ukrainie, co musi zrobić, aby dążyć do pokoju – podkreślał w piątek sekretarz obrony Lloyd Austin po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli.

Putin może zakończyć tę wojnę już dziś. On rozpoczął tę wojnę niesprowokowany. Kilkaset tysięcy jego zostało rannych i zabitych w tej niesprawiedliwej i niesprowokowanej inwazji. Mógłby to zakończyć dzisiaj, gdyby tak zdecydował. I wzywamy go, aby to zrobił i opuścił suwerenne terytorium Ukrainy – podkreślił Austin.