21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Viktor Orbán wysunął propozycję dla Ukrainy po usłyszeniu „uczciwej opinii” od Wołodymyra Zełenskiego

Viktor Orbán wysunął propozycję dla Ukrainy po usłyszeniu "uczciwej opinii" od Wołodymyra Zełenskiego

Dlaczego to jest ważne? Viktor Orban przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa i spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Premier Węgier odwiedził Ukrainę po raz pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na ten kraj.

Co powiedział Viktor Orban?

  • Pokój jest ważną kwestią. Wojna, w której teraz żyjecie, bardzo intensywnie wpływa również na bezpieczeństwo Europy. Bardzo cenimy wszystkie inicjatywy pana Zełenskiego na rzecz pokoju.
  • Powiedziałem panu Zełenskiemu, że te inicjatywy wymagają dużo czasu. I to właśnie przez zasady międzynarodowej dyplomacji są one bardzo skomplikowane — mówił premier Węgier.

Propozycja Orbana dla Ukrainy:

  1. Poprosiłem pana Zełenskiego, aby zastanowił się, czy nie można tego zrobić inaczej: najpierw zawieszenie broni, a potem negocjacje pokojowe, ponieważ zawieszenie broni może zapewnić przyspieszenie tempa tych negocjacji — dodał Orban.

Jaka była reakcja Zełenskiego?

Jestem mu bardzo wdzięczny za szczere opinie w tej sprawie — powiedział polityk podczas wspólnej konferencji prasowej. Szef węgierskiego rządu zaznaczył, że nie upiera się przy swojej inicjatywie i akceptuje ukraińskie argumenty. Jednocześnie obiecał przekazać to, co usłyszał od Zełenskiego, innym przywódcom Unii Europejskiej. Sam Wołodymyr Zełenski nie skomentował tych słów. W swoim wystąpieniu zaznaczył jedynie, że Węgry poparły inicjatywę Ukrainy w postaci szczytu pokojowego w Szwajcarii w połowie czerwca br.

Dowiedz się więcej:

  • Kulisy roszczeń Węgier wobec Ukrainy. Żądają uznania Zakarpacia za „tradycyjnie węgierskie”.
  • Viktor Orban z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. Jest reakcja Kremla.
  • „Dzisiaj jest historyczny dzień. Wkraczamy w nową erę”. Węgry zaczynają prezydencję w UE kontrowersyjną decyzją. „Koń trojański Europy”.