20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Zdjął pierwsze barwne zdjęcie Ziemi z Księżyca. Zginął w tragicznym wypadku.

Zdjął pierwsze barwne zdjęcie Ziemi z Księżyca. Zginął w tragicznym wypadku.

Zdjęcie, które widzicie u góry artykułu, jest ikoniczne i była to pierwsza fotografia uchwyconej przez człowieka z okolic , która zrobiono w kolorze. Autorem obrazu jest William Anders, amerykański astronauta, który był . W tym tygodniu doszło do katastrofy lotniczej, w której zmarł. William Anders zmarł w katastrofie lotniczej Do wypadku doszło w tym tygodniu, gdy pilotowany przez Andersa samolot (należący do niego) . Do tragedii doszło w kanale pomiędzy wyspami Johns i Orcas w stanie Waszyngton. Astronauta ponioł śmierć. Feralną maszyną był Beechcraft T-34 Mentor, którego produkcja zakończyła się dekady temu. . Pamięć Andersa została uczczona przez . Administrator agencji, Bill Nelson udostępnił w mediach społecznościowych post. W nim napisał między innymi, że zmarły ” „.

Pierwsze kolorowe zdjęcie Ziemi z Księżyca w trakcie misji Apollo 8 William Anders zapisał się w historii jako . Miało ono nie tylko wyraz symboliczny oraz ikoniczny. Fotografia przyczyniła się do wzmożenia ruchów mających na celu ochronę ekologii planety. Pierwsze kolorowe zdjęcia Ziemi Anders zrobił w trakcie misji Apollo 8, która odbyła się w dniach 21-27 grudnia 1968 r. Do lądowania na Srebrnym Globie nie doszło, ale był to bardzo ważny element księżycowego programu NASA, bo wykorzystano między innymi pierwszy raz w lotach załogowych rakietę Saturn V. Moduł LM nie był wtedy jeszcze w pełni gotowy i dlatego zdecydowano, że załoga „tylko” okrąży naturalnego satelitę naszej planety. Statek Apollo 8 dotarł na orbitę okołoksiężycową i pozostał tam przez ponad 20 godzin.

W tym czasie wykonano 10 okrążeń Srebrnego Globu i w trakcie misji Anders zrobił zdjęcie, które obiegło cały świat. Astronauci wrócili na Ziemię 27 grudnia tego samego roku.

William Anders mógł polecieć w misji Apollo 11 William Anders mógł wziąć później udział także w innej historycznej misji. Mowa o , której celem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Był wtedy dublerem pilota. Niedługo po tym przedsięwzięciu . Anders urodził się 17 października 1933 r. w Hongkongu i był pilotem oraz generałem majorem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Po odejściu z NASA został sekretarzem wykonawczym Narodowej Rady do Spraw Aeronautyki i Badania Przestrzeni Kosmicznej. Przez kolejne lata realizował się także w wielu innych zadaniach. Do 1994 r. pracował w kierownictwie General Dynamics, gdzie zaczął pracę w 1990 r.