20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Donald Tusk wypowiada się na temat sympatii dla Putina i braku kontroli nad władzą

Donald Tusk wypowiada się na temat sympatii dla Putina i braku kontroli nad władzą

Premier Donald Tusk zamieścił komentarz w mediach społecznościowych dotyczący aktualnych przemian w Unii Europejskiej. Tym samym skomentował on dążenia prawej strony sceny politycznej do władzy.

„Lubią Putina, pieniądze i władzę bez kontroli. Rządzą lub właśnie sięgają po władzę na wschodzie i na zachodzie Europy. Łączą swoje siły w Parlamencie Europejskim” – napisał Tusk. „W Polsce w ostatniej chwili odwróciliśmy ten fatalny bieg rzeczy. Nie zmarnujmy tego” – dodał.

Czas przemian we Francji

Wpis pojawił się na profilu premiera w dniu opublikowania oficjalnych wyników pierwszej tury wyborów we Francji. Wygrało tam skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe, które osiągnęło wynik 33,2 proc. Drugie miejsce zajął ugrupowanie ludowe, a dopiero potem obóz Emmanuela Macrona.

Nacjonalistyczna partia Marine Le Pen odrzuca Zielony Ład, jest także przeciwniczką europejskiej polityki migracyjnej, część polityków tej partii oskarżono o powiązania finansowe z Federacją Rosyjską.

Wybory we Francji. II tura wyborów 7 lipca

Choć o układzie władzy we Francji zadecyduje druga tura wyborów, która odbędzie się 7 lipca, to eksperci nie są optymistyczni. Uznają, że zorganizowanie przedterminowych wyborów może „pogrążyć kraj w chaosie”. „Financial Times” zaznaczył, że wygrana Zjednoczenia Narodowego jest jednocześnie „największą porażką liberalnej demokracji we Francji od czasu utworzenia Piątej Republiki w 1958 roku”.

Tusk wspomniał także, że siły konserwatywne próbują przejąć władzę w PE. Poszczególne ugrupowania prawicowe wpadły na pomysł, aby zjednoczyć siły w jednej partii. Przyłączenie się do frakcji chociażby Francuzów ze Zjednoczenia Narodowego Marii Le Pen zmieniłoby układ sił w PE.