21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Inspiracja Mad Maxem: Ukraińcy udowodnili, że marzenia mogą się spełnić

Inspiracja Mad Maxem: Ukraińcy udowodnili, że marzenia mogą się spełnić

Jak można przeczytać na łamach portalu Kyiv Post, powołującego się na materiały zgromadzone przez New York Times, na froncie można zaobserwować rosnące wykorzystanie przez Rosję motocykli, quadów i buggy do ataków na ukraińskie pozycje obronne.

I nie powinno być to większym zaskoczeniem, bo już od pewnego czasu Rosja zmieniła taktykę wspierania swoich oddziałów na Ukrainie, które z miejsca stają się celem ataków dronów i artylerii.

NYT cytuje nawet ukraińskiego oficera wojskowego porucznika Mychajło Hubickiego, który przyznaje, że takie formacje faktycznie szybko się poruszają, rozprzestrzeniają i łatwo manewrują, ale w rzeczywistości mamy do czynienia z kolejną odsłoną „maszynki do mielenia mięsa”. Za dużo Mad Maxa. Za mało taktyki.

Mówiąc krótko, jak pokazują materiały dokumentujące jeden z takich ataków, nakręcone przez 72. Brygadę Zmechanizowaną w okolicy Wuhłedaru, podobne manewry mają jakiekolwiek szanse powodzenia tylko w przypadku silnego wsparcia ze strony własnej artylerii, tymczasem w obliczu jego braku rosyjscy żołnierze byli narażeni na pełną siłę ognia broniących się oddziałów ukraińskich. Efekt?

Kolejne, bo jak ujawniają dane zebrane przez analityka Andrew Perpetue, od lutego tego roku strona ukraińska przechwyciła lub zniszczyła prawie 100 motocykli i tyle samo pojazdów terenowych (głównie za pomocą dronów FPV), a dziesiątki innych uszkodziła, raniąc lub zabijając przy okazji ich kierowców.

Siły rosyjskie walą głową w mur 72. Brygady Zmechanizowanej Ukrainy od ponad 2 lat (!!!). Raz za razem obrzeża tego małego miasteczka (lub tego, co kiedyś było miastem) stają się gigantycznym cmentarzem rosyjskich kolumn. Niewiarygodne pola śmierci za darmo. Rosjanie giną na potęgę.

Dowódcy nie reagują. I chociaż te ataki motocyklowe powodują ogromne straty, podobnie jak wspomniane już wcześniej masowe ataki nieprzygotowanej i słabo wyposażonej rosyjskiej piechoty, rosyjscy dowódcy nadal ich używają, najpewniej mając nadzieję, że przewaga liczebna w końcu okaże się wystarczająca.

Według Centrum Strategii Obronnych Ukrainy wydaje się więc bardziej niż prawdopodobne, że Rosja zamierza kontynuować tego typu działania, jak ten opublikowany przez 72. Brygadę Zmechanizowaną.

Zwłaszcza że dla Rosji zabezpieczenie Wuhłedaru byłoby znaczącym krokiem w kierunku osiągnięcia szerszego celu, jakim jest kontrolowanie Donbasu. Bliskość miasta od granicy administracyjnej obwodu donieckiego dodaje symbolicznej wagi jego zdobyciu, co jest zgodne z szerszym celem Rosji, jakim jest zapewnienie sobie dominacji nad całym regionem.