21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania dla Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa. Postawiono im zarzuty.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania dla Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa. Postawiono im zarzuty.

Zgodnie z komunikatem MTK, obu rosyjskim wojskowym zarzucane są zbrodnie wojenne, takie jak atakowanie obiektów cywilnych oraz powodowanie nadmiernych przypadkowych szkód wśród ludności cywilnej i obiektów cywilnych. Zarzuca się im także zbrodnię wojenną polegającą na nieludzkich czynach.

W komunikacie MTK czytamy, że istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że obaj podejrzani ponoszą odpowiedzialność za ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę elektryczną, które przeprowadzili rosyjscy żołnierze w okresie od października 2022 roku do marca 2023 roku.

Nie jest to pierwsza decyzja MTK dotycząca rosyjskich decydentów. W marcu 2023 roku MTK wydał nakazy aresztowania prezydenta Władimira Putina oraz prezydenckiej komisarz ds. praw dziecka w Rosji Marii Lwowej-Biełowej, oskarżając ich o zbrodnie wojenne popełnione na dzieciach.

Osoby te mają odpowiadać za bezprawną deportację ludności (dzieci) z Ukrainy do Rosji oraz za przekazanie dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej.

Zarówno Putin, jak i Lwowa-Biełowa są oskarżani o współudział w tych zbrodniach oraz o brak właściwej kontroli nad swoimi podwładnymi, którzy uczestniczyli w tych działaniach zgodnie z odpowiedzialnością zwierzchnika.