21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Nowe patriotyczne inicjatywy na Ukrainie: wsparcie finansowe od państw NATO

Nowe patriotyczne inicjatywy na Ukrainie: wsparcie finansowe od państw NATO

Kolejne Patrioty dla Ukrainy

Trwający konflikt za naszą wschodnią granicą uświadomił wszystkich, jak istotnym elementem wyposażenia armii jest odpowiedni i nowoczesny system obrony powietrznej. Idealnym przykładem jest popularny Patriot, który stanowi kluczowy element obronności naszego wschodniego sąsiada. Nie dziwi fakt, że Ukraińcy od początku wojny zabiegali o dostawy tego sprzętu. Ten radzi sobie z rosyjskimi atakami wyśmienicie i powoduje.

  1. Jak informuje premier kraju, Ukraina doszła do porozumienia z kilkoma państwami, na mocy którego na front trafią dostawy nowego sprzętu:
  • Włochy dostarczą nam drugi system SAMP/T.
  • Rumunia zaoferuje jeden system Patriot.
  • Niemcy dostarczą jeden system Patriot, wraz z systemem IRIS-T i samobieżnymi działami przeciwlotniczymi Gepard.
  • Holandia obecnie montuje dla nas kolejny system Patriot.

To jednak nie jest cały sprzęt, który wkrótce zostanie dostarczony do Ukrainy. Na mocy najnowszych porozumień, kraj otrzyma:

  1. Przynajmniej część spośród zapowiedzianych dostaw ma trafić do Ukrainy w ciągu najbliższych tygodni. To będzie mieć miejsce m.in. w przypadku sprzętu ze Stanów Zjednoczonych.

Jak informuje rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, podjęto decyzję o wstrzymaniu innych dostaw celem zaopatrzenia Ukrainy w niezbędne pociski do systemów obrony powietrznej. Trwają negocjacje z Izraelem

Co ciekawe, Jak informuje Financial Times, trwają właśnie trójstronne negocjacje na linii Stany Zjednoczone – Izrael – Ukraina. Ich tematem jest możliwość przekazania naszemu wschodniemu sąsiadowi zestawów obrony powietrznej MIM-104D Patriot prosto z . Na razie brakuje porozumienia co do sposobu transportu – ale zdaniem strony amerykańskiej rozmowy idą w dobrą stronę. Prawdopodobny scenariusz zakłada najpierw wysłanie Patriotów z Izraela do USA. To tam dojdzie do przeglądu uzbrojenia i ewentualnego dostosowania ich do potrzeb ukraińskiej armii. Dopiero potem przez zestawy trafiłyby do Ukrainy. Jeżeli operacja zostanie sfinalizowana, będzie to pierwszy tak znaczący ruch ze strony Izraela w kierunku wsparcia Ukrainy podczas toczącej się wojny.

Dlaczego Patriot jest tak ważny?

Można stwierdzić, że w kontekście dostaw i pomocy zbrojnej dla Ukrainy, to zestawy Patriot są jednym z najczęściej poruszanych tematów. Nic dziwnego, bo mowa o zaawansowanym systemie obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, który radzi sobie nawet z bardzo zaawansowanymi jednostkami wroga. Patriot jest w stanie prowadzić skuteczny ostrzał np. samolotów w technologii stealth i nie tylko. to pierwszy na świecie system niszczał nadlatujące cele z wykorzystaniem energii kinetycznej własnego pocisku. Obecnie jest to najnowocześniej system obrony przeciwrakietowej, z którą korzysta armia Stanów Zjednoczonych, a także siły zbrojne wielu innych państw.