21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Polacy wzruszeni popularnością pociągów. To niespotykane od dawna zainteresowanie

Polacy wzruszeni popularnością pociągów. To niespotykane od dawna zainteresowanie

Niedawno wspominaliśmy wam o statystykach pasażerskiego ruchu kolejowego w Polsce, które udostępnił Urząd Transportu Kolejowego i te wskazywały jasno, że Polacy pokochali pociągi.

Najnowsze wyniki zebrane w okresie całego maja nie pozostawiają złudzeń, że tak jest. Liczba pasażerów pociągów rośnie. Pociągi w Polsce przewiozły w maju blisko 36,7 mln pasażerów.

Z informacji udostępnionych przez UTK za maj wynika, że w ciągu tego jednego miesiąca ruch pasażerski wzrósł o 13,5 proc., co daje istotną różnicę w porównaniu do ubiegłego roku.

Dla porównania rok wcześniej liczba osób podróżujących pociągami była niższa.

Urząd Transportu Kolejowego odnotował także wzrost w przewozach pasażerskich, co ma duże znaczenie dla branży kolejowej.

W maju 2024 r. zanotowano wartość na poziomie 2,5 mld pasażerokilometrów, co oznacza wzrost o 18,5 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Średnia przebyta odległość przez jednego pasażera w maju 2024 r. wzrosła prawie o 3 km w porównaniu do roku poprzedniego i o ponad 4 km w porównaniu do kwietnia tego roku.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2024 dla pociągów pasażerskich będzie rekordowy. Sugerują to wyniki za pierwsze pięć miesięcy br.

Od początku stycznia do końca maja tego roku transport pasażerski pociągów obsłużył większą liczbę osób w porównaniu do podobnego okresu z 2023 r.

Najwięcej pasażerów przewiozło PKP Intercity, które ma największy udział w rynku kolejowym. Koleje Mazowieckie i PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście również odnotowały znaczny udział w rynku.

PKP Intercity może się pochwalić pierwszą pozycją w przypadku pracy przewozowej, a firma idzie po rekord, którym ma być osiągnięcie określonej wartości przewozów pasażerskich.

W tym celu przewoźnik prowadzi obecnie duże inwestycje związane m.in. z zakupem nowych składów i modernizacją istniejących pociągów.