20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Potężne nawałnice przemieszczają się przez terytorium Polski. W niektórych miejscach występują burze łańcuszkowe.

Potężne nawałnice przemieszczają się przez terytorium Polski. W niektórych miejscach występują burze łańcuszkowe.

Groźne nawałnice przetaczają się przez Polskę

Nad Kotliną Kłodzką to burze łańcuszkowe, które przechodzą jedna po drugiej. Nocą niebezpiecznie było w woj. opolskim, a od rana z intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem i wyładowaniami muszą liczyć się mieszkańcy woj. wielkopolskiego i łódzkiego i mazowieckiego.

Mieszkańcy tego ostatniego regionu dostali SMS-y z ostrzeżeniem z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Sobota upłynie pod znakiem nawałnic i upałów.

Nawałnice nad Polską. Gdzie jest burza?

Od samego rana przez Polskę przetaczają się potężne nawałnice. Jeszcze nocą burze zaczęły się w woj. opolskim, gdzie przyniosły intensywne opady. Nad Kędzierzynem-Koźle burzowe chmury wyglądają jak apokaliptyczne obrazy.

Najbardziej aktywne burze dotarły jednak nad rejon Kotliny Kłodzkiej. Tam pojedyncze komórki ułożyły się liniowo i przechodzą na tym obszarze jedna za druga.

Słońce czy deszcz? Sprawdź najlepsze prognozy dla swojego regionu na Pogoda Interia

Jak informuje Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej, o poranku groźne burze z silnym deszczem wystę̨pują aktualnie w woj. wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim. W czasie burz możliwe porywy od 65 km/h na zachodzie do 100 km/h na wschodzie, a na południowym wschodzie kraju lokalnie do 120 km/h.

Alerty RCB

Od rana Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do rejonów zagrożonych nawałnicami alerty. Przed godz. 8 wiadomości otrzymali mieszkańcy woj. mazowieckiego „Uwaga! Dziś (22.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – brzmi treść alertu.

„Aktualnie strefa burz przemieszcza się w pasie od Radomia przez Skierniewice, Brodnicę po Braniewo” – przekazało o godz. 7:30 IMGW. Alerty IMGW pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia ostrzegające przed burzami wydano z kolei niemal w całym kraju, z wyjątkiem części woj. zachodniopomorskiego.

Progznoza pogody na sobotę. Gdzie będą upały?

Miejscami sobota będzie nie tylko burzowa, ale także upalna. Termometry wskażą od 18 do 22 st. C nad morzem i na zachodzie i od 24 do 28 st. C w centrum, na południu i na wschodzie. Na południowym wschodzie kraju miejscami będzie 29 st. C, 30 st. C.