13 października, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Problemy Niemiec: Aktualna sytuacja największej gospodarki w Europie

Problemy Niemiec: Aktualna sytuacja największej gospodarki w Europie

„Ważny sygnał dostała nie tylko Turyngia, ale także cała krajowa polityka i inne niemieckie kraje związkowe. Ludzie chcą zmiany” – to Björn Höcke, szara eminencja AfD. „Powstała siła, która zmieni system polityczny w Niemczech” – to Sahra Wagenknecht, liderka nowej formacji BSW.

Höcke jest jawnym faszystą, Wagenknecht twierdzi, że reprezentuje lewicę. Ale obie partie więcej łączy niż dzieli: przede wszystkim antymigracyjne postulaty i niepokojąco ciepły stosunek do Rosji. Łączy też sukces, który odniosły we wrześniowych do parlamentów Turyngii i Saksonii. I na koniec – łączy apetyt na więcej. Za dwa tygodnie wybory w Brandenburgii. Za rok te ogólnokrajowe, do Bundestagu.

O AfD w Polsce zrobiło się głośno, kiedy europosłowie z Nowej Nadziei – m.in. rzeczniczka partii Mentzena, Ewa Zajączkowska-Hernik – dołączyli w Parlamencie Europejskiej do tej samej grupy co niemiecka formacja. Podniosły się wtedy głosy, że to hańba, bo AfD domaga się rewizji granic na Odrze i Nysie.

W odcinku mówimy o tym, skąd to przekonanie – i czy aby na pewno jest słuszne. Wyjaśniamy, co politycy AfD mówią o w Ukrainie – bo np. Ursula von der Leyen twierdzi, że „siedzą w rosyjskiej kieszeni”. I opowiadamy, jakie mają neonazistowskie tęsknoty i powiązania.

Ale skąd w ogóle Niemczech – w których przez kilkadziesiąt lat faszysta taki jak Höcke nie miałby w poważnej polityce żadnych perspektyw – wzięła się rosnąca popularność AfD i BSW? Odpowiedź jest prosta: z niezadowolenia.

W drugiej części odcinka mówimy o tym, jak wygląda sytuacja gospodarcza Niemiec i poziom życia mieszkańców. Bo to właśnie na tym grają skrajne siły. „Niemieckie pieniądze na europejskie długi”, „Niemcy plajtują” – to tytuły tiktoków europosła Maximiliana Kraha, czołowego polityka AfD z Saksonii.

Rozmawiamy o migracji, o mieszkaniach, o zarobkach. A także nastrojach zwykłych ludzi, zwłaszcza tych ze Wschodu, gdzie AfD i BSW są najbardziej popularne. I dyskutujemy, czy rząd Olafa Scholza ma możliwości, żeby poprawić sytuację w kraju, nie idąc na ustępstwa wobec skrajnej.

Podcast „Co to będzie” można oglądać albo słuchać na i . Nowe odcinki w każdy czwartek o 20:00. Zapraszamy także na specjalny, dodatkowy cykl poświęcony wyłącznie wyborom prezydenckim w USA. „Co to będzie w Ameryce” serwujemy wam na tych samych kanałach w każdy piątek o godzinie 14:00.