21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Prognoza burzowa: RCB podaje, gdzie spodziewać się niebezpiecznych warunków atmosferycznych

Prognoza burzowa: RCB podaje, gdzie spodziewać się niebezpiecznych warunków atmosferycznych

Alert RCB, w związku z wydanymi przez IMGW ostrzeżeniami drugiego stopnia, został wysłany do odbiorców przebywających na terenie województw i Śląskiego oraz niektórych powiatów województw: Dolnośląskiego, Podkarpackiego, Świętokrzyskiego, Wielkopolskiego i Opolskiego.

Gdzie jest burza?

Są ostrzeżenia RCB. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie padać może grad. „W czasie burzy znajdź bezpieczne schronienie” – radzi RCB. Przypomina też, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami, oraz zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz. Radzi też przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii oraz uważać podczas jazdy samochodem na mogące się łamać konary i drzewa oraz przy wyjazdach z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń – wtedy istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Długoterminowa prognoza pogody IMGW

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ostatnich dniach czerwca w Polsce możemy spodziewać się upałów głównie na południu kraju. Jednocześnie na północy będzie niższa temperatura. Podobnie będzie w lipcu, kiedy średnia temperatura w całej Polsce przekroczy normy sporządzone na podstawie wieloletnich pomiarów. Więcej na ten temat piszemy w powyższym tekście. Z kolei o prognozach dla całego kontynentu piszemy w tekście: link.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, jakie należy zachować podczas niebezpiecznych pogodowych. Najważniejszą z nich jest to, by zostać w domu, jeśli tylko jest taka możliwość. Ponadto należy unikać otwartych przestrzeni, w natychmiast trzeba zejść ze szlaku, nie można stawać pod jedynym drzewem w okolicy, a kiedy podróżuje się samochodem – trzeba zjechać na parking oddalony od drzew. W domu należy odłączyć sprzęt od prądu i zabezpieczyć wszystkie przedmioty na balkonach, parapetach i w ogrodach.