20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Tragedia w trakcie pielgrzymki do Mekki. Ponad 1300 ofiar. „Co paręset metrów znaleziono ciało”

Tragedia w trakcie pielgrzymki do Mekki. Ponad 1300 ofiar. "Co paręset metrów znaleziono ciało"

Dokładna liczba pielgrzymów, którzy zmarli podczas tegorocznej pielgrzymki do Mekki, nie jest znana. Arabii Saudyjskiej przekazał, że zmarło ok. 1300 osób, ale wskazuje, że państw, których obywatele wzięli udział w pielgrzymce, informują o zgonach niezależnie od siebie.

Ponadto służby wiedzą o tych osobach, które oficjalnie się zarejestrowały i pielgrzymowały w ramach krajowych limitów. Setki osób zmarły podczas pielgrzymki do Mekki. „Lekarze czekali, aż stanie się najgorsze” przytacza relację osób, które w ubiegłym tygodniu uczestniczyły w pielgrzymce do Mekki.

Zirrar Ali, który w piątek wrócił do Londynu, przekazał stacji, że władze nie zapewniły pielgrzymom odpowiedniego wsparcia medycznego i wystarczającej ilości wody. – Miałem wrażenie, że jest zbyt dużo ludzi i zbyt mało lekarzy, wiec oni tylko czekali, aż stanie się najgorsze i dopiero wtedy reagowali – opowiada mężczyzna. Dodał, że mdlejące osoby były powszechnym widokiem. – Nie mogłem skupić się na moim hadżdżu (pielgrzymka do Mekki – red.), gdy widziałem, jak ci ludzie cierpią – dodał.

44-letni Ahmad z przekazał stacji, że widział wielu ludzi cierpiących, a nawet umierających z powodu upału. – W drodze do domu widziałem pielgrzymów, którzy zmarli – powiedział. Mężczyzna dodał, że „niemal co kilkaset metrów” leżało ciało przykryte białym płótnem.

Pielgrzymował do Mekki: To nie jest część pielgrzymki

Zirrar Ali wyjaśnia, że w trakcie pieszej pielgrzymki idzie się minimum pięć godzin dziennie, ale niektórzy maszerują nawet 12 godzin. Jak sam podkreśla, długi marsz jest istotną częścią pielgrzymki. – Ale w żadnym momencie nie zostało nam powiedziane: „jeśli nie będziesz pił wody przez 10 godzin, to zostanie uznane za część hadżdżu”. To nie jest uważane za część pielgrzymki. Powinniśmy dawać sobie pocieszenie i dbać o siebie – mówi.

W tegorocznej pielgrzymce do Mekki wzięło udział 1,8 mln osób. W zeszłym roku podczas religijnego wydarzenia zmarło 200 osób.