20 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Jarosław Kaczyński w tarapatach! PiS traci popularność [NOWY SONDAŻ]

Jarosław Kaczyński w tarapatach! PiS traci popularność [NOWY SONDAŻ]

Według najnowszego sondażu (przeprowadzonego przez United Surveys dla w dniach 5-8 lipca) liderem pozostaje Koalicja Obywatelska, która może liczyć na poparcie wynoszące 31,2 proc. Ugrupowanie zaliczyło jednak spadek względem analogicznego badania sprzed miesiąca. Wówczas głos na KO deklarowało 34,4 proc. ankietowanych.

Mocne tąpnięcie w PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego zaliczyła spory spadek poparcia Ze spadkiem poparcia będzie musiało się także zmierzyć Prawo i Sprawiedliwość. W sondażu dla WP głos na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 27,2 proc. badanych. Tym samym uplasowała się na drugim miejscu. Otrzymała jednak o 6,5 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 11 proc. (-0.9 pkt proc. względem czerwca). Dwa ostatnie miejsca przypadają koalicjantom Koalicji Obywatelskiej. Trzecia Droga może liczyć na poparcie wynoszące równe 9 proc. Oznacza to jednak spadek o -1,8 pkt proc. względem sondażu z czerwca. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku Lewicy, która co prawda zamyka listę z wynikiem 7,7 proc., ale odnotowała wzrost poparcia wynoszący 1,5 proc.

Z sondażu wynika także, że przybyło osób niezdecydowanych. Obecnie 13,9 proc. nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Jest to o 11,4 proc. więcej niż w czerwcu.

Preferencje partyjne w lipcu

Koalicja Obywatelska pozostaje liderem Badanie preferencji partyjnych na początku lipca przeprowadziło także . Wyniki ich sondażu prezentują się dość podobnie. Na pierwszym miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 31 proc., a zaraz za nią Prawo i Sprawiedliwość, na które głos oddałoby 28 proc. badanych. Podium także zamyka tutaj Konfederacja z wynikiem 14 proc. Natomiast Trzecia Droga mogłaby liczyć na poparcie wynoszące 10 proc. Ostatnia jest Lewica (8 proc.). Odpowiedzi „trudno powiedzieć” udzieliło 10 proc. badanych.

„O ile w końcu maja i na początku czerwca notowania obu najbardziej liczących się ugrupowań pozostawały mniej więcej w stanie równowagi (z tym że na początku czerwca z lekkim wskazaniem na PiS), o tyle w końcówce czerwca, po wyborach do PE, niewielką przewagę uzyskało KO, a w lipcu ta przewaga minimalnie wzrosła” – czytamy w wyjaśnieniu.