21 lipca, 2024

wzoryikolory.pl

kolory życia codziennego

Nowy barszcz z Kaukazu zawitał do miasta w Polsce – uważaj na niebezpieczną roślinę

Nowy barszcz z Kaukazu zawitał do miasta w Polsce - uważaj na niebezpieczną roślinę

Zagrożenie dla zdrowia – barszcz Mantegazziego w Krosnie

Popularne miejscowości mogą być podatne na różne niebezpieczeństwa, o czym świadczy ostatnie odkrycie w Krosnie. Władze miasta zostały zaalarmowane przez obecność rosłiny Heracleum mantegazzianum, zwanej potocznie barszczem Mantegazziego, w okolicy kładki zakochanych przy ulicy Parkowej. Ta roślina, podobnie jak barszcz Sosnowskiego, może negatywnie wpływać na zdrowie ludzi, wywołując rumienie i pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Ostrzeżenie władz i reakcja magistratu

Magistrat Krosna nie pozostał obojętny na to zagrożenie i wydał specjalne ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów. W komunikacie władze miejskie poinformowały o niebezpieczeństwach związanych z kontaktem z barszczem Mantegazziego oraz o planach usunięcia tej inwazyjnej rośliny z terenu miasta.

Skład i działanie barszczu Mantegazziego

Furanokumaryny i olejek eteryczny zawarte w barszczu Mantegazziego mogą wywołać fotodermatozy, rumień oraz pecherze u osób nadwrażliwych na selerowate rośliny. Choć gatunek ten jest mniej groźny od barszczu Sosnowskiego, to jednak większość osób nie jest w stanie odróżnić tych roślin. Dlatego tak istotne jest usuwanie zagrożenia ze względów bezpieczeństwa publicznego.

Usuwanie barszczu Mantegazziego z Krosna

Zgodnie z obowiązującym prawem, władze miasta mają prawo usuwania tego rodzaju inwazyjnych gatunków roślin. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, postanowiono jak najszybciej usunąć barszcz Mantegazziego z terenu Krosna. Rozwiązanie tego problemu jest priorytetem dla krosnieńskich władz i służb miejskich.